Ülkemiz de trafik kazaları sonucu hasar gören araçların, hasar kısımları tekrar tamiratı yapılarak eski haline getirilmesi istense bile TRAMER kayıtlarına hasarlı araç olarak geçmekte ve bu da hasar gören aracın değer kaybı yaşamasına neden olmaktatdır. Değer kaybı, aracın kazadan öncesi yani orijinalliğinden değer yitirmesi olarak da tanımlanabilinmektedir. Hasar Çözüm Merkezi olarak,  araç değer kaybının hesaplanması ve doğru hamlelerin izlenmesiyle uğranılan maddi zararın üstesinden gelmek mümkün. Yapmanız gereken tarafımıza başvurmanız ve yapılabilecek tüm hamlelerin doğru şekilde yapılarak tarafınıza ulaştırmaktayız.

Değer Kaybı Hakkım Nedir?

Trafik kazasının ardından hasar gören araçlarınızın kaza sonrasında yapılan tamirleri orjinal parça değişimi yapılsa bile aracınız artık Hasarlı Araç olarak kayıtlara girecektir.  Ancak kaza esnasında kusursuz taraf olmanıza ve arabanızı sorunsuz bir şekilde tamir ettirmenize rağmen, aracınızın değer kaybı yaşamasından dolayı zararlı çıkmak durumunda değilsiniz. “Bu durumda ne yapmalı peki?” diye merak eden sürücülerin haklarını bilmesi ve değer kaybı sorununu en az zararla çözmesine olanak tanır. Kusursuz araç sahibi, kusurlu araç sahibinden ya da ruhsat sahibinden değer kaybını karşılaması için ilgili sigorta şirketinden hak talep edebilmektedir.

Araç Değer Kaybını Hangi Sigorta Karşılar?

Araçtaki hasar ve oluşan maddi kayıp iki sigorta ürünüyle karşılanabilir. Bunlardan biri Zorunlu Trafik Sigortası, diğeri ise Kasko Sigortası’dır. Peki, hangi durumda hangi sigorta size yardımcı olur?

  • Zorunlu Trafik Sigortası, trafikteki diğer araçları koruma altına alıp araç sahibinin maddi ve manevi yükünü karşılamayı amaçlar. Eğer kazaya karışan birden çok araç varsa bu durumda Zorunlu Trafik Sigortası, her aracın hasarını karşılamayabilir; sadece kusursuz ya da en az kusurlu araç sahibine ödeme yapabilir.
  • Kazaya karışan birden çok araç olması ve bu nedenle hasarınızın karşılanmaması durumunda Kasko Sigortası’na sahipseniz hasarınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.